معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > چرخش سیاسی میانمار از غرب به سوی چین


  چاپ        ارسال به دوست

خبر:

چرخش سیاسی میانمار از غرب به سوی چین

به گزارش ایرنا،مفسران سیاسی غرب پیشتر اذعان کردند قرار بود پس از قدرت گرفتن سوچی که با حمایت آمریکایی ها انجام شده است، این کشور یکی از حامیان غرب در آسیای جنوب شرق باشد، اما این روزها نشانه هایی برخلاف این انتظار در میانمار به وقوع می پیوندد.
خبرگزاری فرانسه روز شنبه با بررسی این موضوه نوشت که دولت میانمار اخیرا جذب سرمایه گذاری غربی را رد کرد و در عوض قرار است پکن این موضوع را پیگیری کند.
چین همچنین اعلام کرد روابطی آزاد با میانمار بدون نگرانی از موضوعات مرتبط با حقوق بشر خواهد داشت و همچنین برنامه حمایتی سیاسی و اقتصادی برای توسعه مناسبات دو کشور را ارائه می کند.
آنگ سان سوچی وزیر امور خارجه و مشاور دولت میانمار حتی دعوت رکس تیلرسون همتای آمریکایی خود را برای سفر به آمریکا به منظور شرکت در نشست وزرای خارجه آ.سه.آ در ماه گذشته رد کرد .
اگرچه علت این موضوع سفر سوچی و هیات همراه وی به کشوهای اروپایی اعلام شد، اما برخی ناظران پرهیز میانمار برای قرار گرفتن در وضعیتی که علیه چین اقدام علنی و بین المللی داشته باشد را از جمله دلایل اصلی این موضوع تفسیر کردند.

** تنش ها در میانمار
در واقع چین و میانمار موضوعات مشترک متعددی برای پیگیری در منطقه خود دارند که اکنون توسط دیپلمات های دو طرف به طور مستمر مورد توجه است.
در دو سال اخیر در پی درگیری های مسلحانه در نزدیکی منطقه ای در مرز مشترک چین و میانمار، پکن همواره شاهد فرار صدها میانماری به سوی مرزهای خود بوده است.
درگیری ها در ایالت های مرزی میانمار به ویژه علیه مسلمانان سبب کشته شدن صدها نفر و آوارگی دهها هزار نفر شده است.
چین بارها نسبت به این موضوع اعلام نگرانی کرده و به همین دلیل در گفت وگوی های مختلف مرتبط با صلح نمایندگان خود را اعزام کرده است.
سیاست های ضد حقوق بشری سوچی در قبال مسلمانان میانمار به عنوان یک چالش مهم اقدامات این دولت مورد حمایت غرب در میانمار مطرح است. سوچی بی توجه به کشتار مسلمانان روهینگیا در راخین توسط نظامیان بارها اعلام کرده است مسلمانان این مناطق را به عنوان شهروند میانمار به رسمیت نمی‌شناسد.
وی به عنوان رهبر حزب ملی دموکراتیک میانمار فروردین سال 95 در انتخاباتی با کمک آمریکا، به عنوان مشاور عالی دولت و وزیر خارجه این کشور روی کار آمد.
وی که حزبش اکثریت پارلمانی میانمار را بدست گرفت،‌ طبق قانون اساسی این کشور به دلیل اینکه همسرش انگلیسی و غیرمیانماری است، نتوانست رئیس جمهور شود اما یکی از دوستان نزدیکش به این مقام رسید .
البته برخلاف وعده های انتخاباتی سوچی،در دو سال اخیر تنش های نژادی در میانمار بالا گرفته است.حمله وحشیانه بودائیان تندرو به استان راخین در سال 2012 از اصلی ترین نسل کشی های علیه مسلمانان بود. این حملات پس از آن با حمایت و اقدام نظامیان نیز گسترده تر شد.
از سوی دیگر در سمت دیگر میانمار بحرانی نژادی و قومی دیگر برای حاکمیت سبب افزایش ورود آوارگان میانماری به استان های مرزی چین شد. موضوعی که پکن را فعالانه با خواست رفع مساله وارد موضوع کرد.
البته دولت میانمار پس از 14 ماه در قدرت در روزهای اخیر اعلام کرده است درصدد است به بحران ها خاتمه دهد و با تقویت صلح بستر ساز رشد اقتصادی باشد.

**دریای جنوبی چین:
پیگیری رفع اختلافات بر سر موضوع جنجالی مالکیت بخش هایی از دریای جنوبی چین یکی دیگر از موضوعات همکاری چین و میانمار بوده است . این موضوع همچنین از مهمترین بحث های نشست های سالانه 10 کشور عضو آ.سه.آن است .
این کشورها همواره درصدد هستند اختلافات ارضی خود با چین را در این حوضه آبی با گفت وگو های دو یا چند جانبه رفع کنند. مقامات میانماری در مواضع خود در نشست های مختلف آسه آن و یا گفت وگوهای منطقه ای و دو جانبه، از کشورهای همسایه این دریا خواسته اند اختلافات را به شیوه ای صلح آمیز رفع کنند. موضعی که چینی ها نیز بر ان پافشاری دارند.

**خط لوله نفت چین- میانمار
درگیری های نظامی و حضور شورشیان در نزدیکی منطقه امتداد خط لوله انتقال نفتی که میان چین و میانمار نهایی شده، همواره دولت های دو کشور را دچار مشکلات عدیده ای کرده است.
این خط لوله که 2 هزار و 520 کیلومتر طول دارد از منطقه «کیاپیو» میانمار به ناحیه «رویی لی» در استان «یون نن» در جنوب غرب چین کشیده شده است.
این استان دقیقا در منطقه مرزی نزدیک به درگیری ها قرار دارد و هزاران نفر پس از شورش ها و درگیری های مسلحانه در میانمار از این مرزها وارد چین شده اند و این احتمال وجود دارد که مناقشات گسترده در این ناحیه، خط لوله نفتی را نیز در معرض آسیب پذیری قرار دهد و به همین دلیل دو کشور همواره از این بابت ابراز نگرانی کرده و خواستار رفع این مساله با همکاری یکدیگر هستند.


٠٨:٣٢ - شنبه ٢٧ خرداد ١٣٩٦    /    شماره : ٤٦١١١٧    /    تعداد نمایش : ١٨٥خروج
وزارت امورخارجه | Visa Application | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو