شنبه ٢٩ دی ١٣٩٧
گالری تصاویر
پیوندها

 ايراني هاي مقيم، ساکن و يا مسافر در خارج از کشور ممکن است به دلايل مختلف توسط پليس يا ديگر مقامات آن کشور دستگير و زنداني گردند. بر اساس بند ب ماده 36 کنوانسيون وين مقامات کشور دستگير کننده بايد در اولين فرصت ممکن دستگيري يا زنداني شدن اتباع يک کشور را بنا به تقاضاي ذينفع به نزديکترين نمايندگي سياسي يا کنسولي مستقر در آن کشور به صورت کتبي اعلام نمايند. بدين ترتيب ايراني هاي دستگير شده مي بايست بلافاصله پس از دستگيري شخصاً يا توسط بستگان، دوستان، ديگر زنداني ها و ... خواستار تماس يا اعلام دستگيري خود به نمايندگي جمهوري اسلامي ايران شده و از انجام اين کار اطمينان لازم کسب نمايند. به هر حال مأمور کنسولي نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در خارج از کشور به محض وصول خبر دستگيري يا بازداشت هر يک از اتباع کشورمان اقدامات زير را انجام خواهد داد:

  • الف - تماس با مقامات محل يا مسئولين زندان براي تعيين وقت ملاقات به منظور رسيدگي به مشکلات و وضعيت ايراني زنداني و کسب اطمينان لازم از سلامتي جسمي و رفاه نسبي وي
  • ب - تکميل برگ مشخصات ايراني هاي بازداشت شده در خارج از کشوربراي پيگيري امور اداري و حقوقي وي نزد مقامات مسئول
  • پ - شرکت در دادگاههاي مربوط به متهم ايراني (درصورت اقتضاء) ضمن رعايت قوانين و مقررات محل و در صورت نياز استفاده از وکيل محلي براي انجام بهتر و سريعتر امور تا مرحله اخذ حکم برائت (پس از تامين هزينه وکالت توسط بستگان زنداني)
  • ت - اعلام اقدامات انجام شده و مراحل رسيدگي حقوقي زنداني به شخص وي و همچنين بستگان وي در ايران از طريق اداره امور اجتماعي وزارت امور خارجه ايران.

سفارت جمهوری اسلامی ایران - بانکوک

 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران