چهارشنبه ٢٨ آذر ١٣٩٧
گالری تصاویر
پیوندها

در اجراي ماده 2 و 38 قانون تخصيص شماره ملي ده رقمي به كليه اتباع ايران، هموطنان محترم مي‌توانند شخصا با توجه به حوزه محل سكونت خويش به نمايندگي‌هاي جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور مراجعه نموده و با ارايه مدارك موردنياز نسبت به صدور كارت شناسايي خود اقدام نمايند.

- كارت شناسايي براي كليه اتباع ايران و با درخواست متقاضي در شرايط زير صادر مي گردد:

  • صدور اولين كارت پس از رسيدن به سن پانزده سال تمام انجام مي‌گيرد
  • در صورت تغيير مشخصات شناسنامه
  • در صورت تغيير نشاني محل سكونت متقاضي در ايران
  • در صورت مفقود شدن كارت شناسايي
  • در صورت مستعمل شدن كارت شناسايي

- مدارك مورد نياز:

1- تكميل فرم مشخصات فردي (پرسشنامه اطلاعات فردی ) در صورت نداشتن پرونده كنسولي

2- تكميل فرم درخواست كارت شناسايي ملي ويژه ايرانيان مقيم خارج از كشور 

3- اقامت داشتن در حوزه نمايندگي

4- ارايه اصل شناسنامه جديد و يك نسخه تصوير صفحه اول شناسامه «در صورتي كه در قسمت توضيحات شناسنامه مطالبي درج گرديده باشد، ارايه تصوير آن نيز ضروري است. همچنين، در صورت نداشتن پرونده كنسولي دو سري از تمام صفحات شناسنامه

     - رويت اصل شناسنامه و تأييد تصوير آن براي ارسال به مركز الزامي است و در صورت همراه نبودن اصل شناسنامه متقاضي انجام اين كار امكان‌پذير نمي‌باشد.

     - افرادي كه شناسنامه آن‌ها قديمي است و يا به‌طور كلي فاقد شناسنامه جديد مي‌باشند، لازم است ابتدا شناسنامه خود را تعويض (‌طبق شرايطي كه در بخش تعويض شناسنامه اعلام شده‌) و يا اگر شناسنامه آن‌ها مفقود و يا مخدوش مي‌باشد، مجدداً شناسنامه تهيه نمايند. چنان‌چه شناسنامه آن‌ها جديد، ليكن فاقد عكس مي‌باشد، شناسنامه عكس‌دار گردد. جهت تسريع در كار و براي تعويض يا صدور المثني شناسنامه، متقاضيان مي‌توانند يكي از بستگان خود را در اين زمينه به‌ عنوان وكيل تعيين تا آنان مراتب را مستقيماَ در ايران پي‌گيري نمايند. چنان‌چه شناسنامه نزد بستگان در ايران است لازم است به طريق اطمينان بخشي براي شما ارسال و سپس به نمايندگي ارايه گردد.

5- ارايه دو قطعه عكس 4*3 ویا 4*6 جدید متقاضي «از روبرو، پشت نويسي شده شامل نام و نام خانوادگي، نام پدر، شماره شناسنامه و تاريخ تولد

     - عكس ها بايد در قطع 4×3 از شانه به بالا يا 4×6 معمولي، جديد، يكسان، از نزديك و صورت كاملاً واضح و در حالت معمولي، غير فوري، مات، بدون كلاه و عينك، تمام رخ و از روبرو، بريده شده و زمينه پشت سر روشن باشد. 

 6- واريز مبلغ مربوطه  به حساب نمايندگي .


 

- ملاحظات:

1- اين كارت براي انجام امور كنسولي مخصوصاً صدور گذرنامه ضروري است و هم اكنون جهت انجام كليه امور بانكي، ثبتي و غيره از متقاضيان در داخل كشور درخواست مي‌شود.

2- بديهي است شناسنامه‌ها كماكان داراي اعتبار بوده و جهت ثبت ازدواج، طلاق، فوت، ولادت فرزندان و ساير امور به‌كار گرفته و نزد صاحبان آن باقي خواهد ماند . لازم به ذكر است پس از ارايه درخواست، ساير امور متقاضيان تا وصول اصل كارت ملي انجام خواهد شد.

3- با توجه به تعداد زياد متقاضيان و ارسال مدارك به مركز، كارت ملي معمولاً 4 ماه بعد از تحويل مدارك حاضر مي گردد.

4- حضور صاحب شناسنامه در محل نمايندگي به منظور شناسايي و تطبيق مدارك و عكس ارايه شده الزامي است.

5- چنان چه بعضي از افراد در ايران كارت شناسايي ملي اوليه (بدون عكس) اخذ نموده‌اند لازم است علاوه بر مدارك فوق تصوير كارت را نيز ارايه نمايند.

6- متقاضيان توجه نمايند پس از اخذ شناسنامه جديد و با ارايه مدارك مربوطه و اصل و تصوير شناسنامه جديد، درخواست كارت شناسايي ملي نمايند. بنابراين با شناسنامه‌هاي قديمي و يا مخدوشه صدور كارت مذكور امكان پذير نمي‌باشد. ابتدا شناسنامه جديد و اصل و سپس كارت ملي درخواست گردد.

7- چنان چه اصل گذرنامه يا شناسنامه همسر يا فرزند را با درخواست كتبي وي همراه داشته باشيد، قادر به اخذ كارت ملي ايشان مي‌باشيد.

 

 

نمونه درخواست كتبي براي اخذ كارت ملي همسر يا فرزند

به علت گرفتاري كاري قادر به حضور در سفارت جمهوري اسلامي ايران در ........ نمي‌باشد. لطفاً اصل كارت ملي اينجانب .............. را به همسر يا فرزندم ............... تحويل نماييد.

ضمناً اصل گذرنامه يا شناسنامه‌ام نيز همراه اين نامه ارسال مي گردد.

 

امضا / تاريخ

 

 

 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران